אודות

אורית מור וחנה קופלר לתערוכה קבוצתית: "...חיי מין או מלכות השמים?", עבודות מתוך אוסף האמנות של מיכאל גרובמן,

גלריה הלובי - מקום לאמנות, תל אביב, אפריל-מאי 2019


undefined

מה עכשיו… חיי מין או מלכות השמיים? \ אורית מור, חנה קופלר

מיכאיל גרובמן, משורר, אספן, תיאורטיקן ואמן פעיל המשתתף בתערוכות רבות בארץ ובעולם, נמנה  עם הדמויות הבולטות בגל השני של האוונגרד בברית המועצות. בשנת 1976 ייסד בירושלים את קבוצת "לויתן". בימים אלה מוצגות עבודות מהאוסף  שלו, לצד עבודות פרי יצירתו, בתערוכה "הניצחון על השמש - גלגולו של האוונגרד הרוסי", שאצרה טניה סירקוביץ במוזיאון ישראל.
"מזדיינים" היא הכותרת שהעניק גרובמן לאוסף עבודות, הכולל כ-100 רישומים וציורים בנושא יחסי מין, מתוכו נבחרו העבודות עבור תערוכה זו. מקבץ  עבודות השונה משאר אוספיו, אותו הגה גרובמן לפני כשני עשורים, אז פנה לחבריו האמנים והזמין מהם עבודות בנושא. אלו התמסרו למשימה לא שגרתית זו, ברוח ההתגייסות החברתית הקולקטיבית של יוצאי ברית המועצות לשעבר, והעניקו לו את מבוקשו. ואכן, העבודות מתארות אקט מיני מפורש ומתאפיינות ביכולת טכנית גבוהה של ציור פיגורטיבי.
יחסם של האמנים לבקשתו של גרובמן לצייר "מזדיינים" הוא במידה רבה אינטימי והומוריסטי. ואכן, מהעבודות עולה תחושת קלילות, המלווה באזכורים תרבותיים מתחום הציור, השירה והספרות. אחדות מהעבודות הן מעין ״בדיחה פרטית״, או מחווה ישירה לבקשה. בעבודה של אלכסנדר שבארוב, (הדימוי על ההזמנה) לדוגמה, מצוטטים דימויים מציוריו של גרובמן - הפרופיל הוא למעשה דיוקן עצמי שלו, וברקע הדמויות המופשטות המוכרות מהם. הכיתוב על העבודה הוא "גרובמן על רקע זיון".
גלגולו העכשווי של סגנון הריאליזם הסוציאליסטי,  על שורשיו העמוקים באמנות הרוסית, מקבל בעבודות רבות תפנית משעשעת. כך, בציוריה של זויה צ´רקסקי האירוניה נובעת מתיאור האקט המיני כמעשה בנאלי יומיומי, כזה שאינו רומנטי ואף לא ארוטי. הסצנות מלוות באלמנטים ביתיים כמו חיות מחמד הצופות בסיטואציה, וחפצים כדוגמת טלוויזיה, מחשב, ספר או פחית בירה, המדגישים ומגחכים את הטריוויאליות של הסצנה הדומסטית השגרתית.
הטקסט המלווה כמה מהעבודות מוסיף  לממד האילוסטרטיבי והקומי של ההתרחשות. זהו הדהוד לשימוש בטקסט בציורי האוונגרד משנות ה-20 וגלגוליו המאוחרים, ולמסורת ציורי הכּרזות והאיור.  בעבודה של ויקטוריה סמוליבה, נכתב ליד סצנת האקט המיני: "איפה שמת את חוברות הפורנו שלי? חיפשתי חצי יום ולא מצאתי".
את הגישה  הישירה, הבוטה לעיתים, בעבודות, אפשר לזקוף להזמנה של גרובמן. זו הוגדרה באמצעות המילה "מזדיינים", המעניקה הקשר מסוים לתפיסת המין (מתריס, מעין קללה, שאינו קשור לאהבה או לרומנטיקה) המאפשרת לכאורה חופש ביטוי נטול תקינות פוליטית.
גרובמן מציג את מקבץ העבודות בחלל האמנות האלטרנטיבי ״הלובי - מקום לאמנות". בחירה לא שגרתית זו ממחישה את אופיו החתרני והמתריס, המשתקף גם באמנותו. הוא נע בחופשיות בין קטבים ויוצר חיבור ייחודי בין עולמות אינטלקטואליים ורוחניים ובין תכנים ארציים ויומיומיים, ממש כמו בשוּרה משירו* המצוטט בעבודתה של נטליה קוזנצובה: "אז מה עכשיו, הנשמה או הזין? חיי מין או מלכות השמיים?"
* מתוך: גרובמן, מיכאיל, "החרות מגיעה ערומה", מרוסית: לנה ועודד זידל,  תל אביב: קשב לשירה, 2013.
 
 
undefined

אמנים משתתפים: ולרי אייזנברג, יורי אלברט, סרגיי בונקוב, איסמעיל גלין, ארקדי גרינמן, סשה גליצקי, מרים גמבורד, מיכאיל גרובמן, נטליה זורבובה, עודד זידל, לנה זידל, ייבגני זילינסקי, אבדיי טר–אוגנין, בוריס יוחבץ, אנה לוקשבסקי, ויסלב מיצין , טנור סוסטר, ויקטוריה סמוליבה, פבל פפרשטיין, זויה צ׳רקסקי–נאדי, נטליה קוזינצובה, אלכסנדר קוסולפוב, ז׳ק קטמור, ולרי קנבין, רועי רוזן, אלכסנדר שבורוב, סבטלנה שובאייבה.

אורית מור, חנה קופלר, אוצרת


undefined

לנה זידל, 4 רישומים מתוך הסדרה: מין בעיר הקודש, 2012, גרפיט ולורד צבעוני על נייר, 21X30 (כ´´א)

איסמיל גלין


נתליה קוזניצובה

 מיכאל גרובמןלכתבה - התצוגה הפורנוגרפית, הארץ 1.5.19 - לחץ כאן
 

גדעון עפרת 2024

לנה זידל: חפצים הפוכים 2023

רינה גנוסוב 2022

ד"ר נאוה ט. ברזני 2022

מיכל שכנאי יעקבי 2022

לנה זידל, סשה אוקון 2021

בית על הגשר 2021

אסנת שפירא 2021

לנה זידל 2020

בארי דייויס 2020

בת-שבע דורי 2020

לנה זידל 2019

אורית מור, חנה קופלר 2019

רינה גנוסוב 2019

לנה זידל 2018

יוסי וקסמן 2018

שוש אברבוך 2018

שוש אברבוך 2017

גדעון עפרת 2017

אלחנדרה אוקרט 2017

לנה זידל 2007-16

פרס ש. איש שלום 2016

עודד זידל 2015

גדעון עפרת 2013

אלברט סויסה 2013

קרין לויט הארץ 2013

יונתן אמיר 2012

זאב בר סלע 2012

שוש אברבוך 2008

זאב גולדברג 2007

מוניקה לביא 2006

קבוצת לוויתן

 
כל הזכויות שמורות ללנה זידל 2008-2023
עיצוב ובנית אתרים מועלם גלית 


לאתר החדש: https://lenazaidel.com
כל המידות בסנטימטרים, גובה × רוחב
כל צילומי הרפרודוקציות של העבודות של לנה זידל באתר זה,
צולמו על ידי מיכאל עמר, אלה אם כן צוין אחרת