אוצרות


טקסט של לנה זידל לתערוכה של רונן סימן טוב: אמן כבלש פרטי, 2014, גלריה אגריפס 12, ירושלים


רונן סימן טוב -חתן הפרס ע"ש שושנה איש-שלום על יצירה אמנותית לשנת 2014

  

רונן
 סימן טובדיוקן עם ספר וסיגריה 
(אחרי ולסקז), 2011, שמן על בד

       רונן
 סימן טובדיוקן עם ספר עם סרגל, שמן על בד, 2014


האמן כבלש פרטי

בתערוכה האמן כבלש פרטי, בגלריה אגריפס 12,
מציג רונן סימן טוב סדרת דיוקנאות,  בה הוא מגלם תפקיד של מרגל העוקב אחר עצמו. הסדרה עוסקת בריבוי זהויותיו של האמן המתבונן אל תוך עולמו הפנימי ובחיפושיו האינסופיים אחר הדיוקן האולטימטיבי. במהלך הסדרה, מדיוקן אחד למשנהו, דמותו של של האמן עוברת מספר גילגולים;  חוקר חרקים, רבנים וגדולים בתורה, חיילים, אלה שזהותם אינה ניתנת להגדרה, אלה הנראים כרוצחים שכירים, האמן עם הסרגל והאמן כבלש פרטי. כל דיוקן מייצג פן אחר באישיותו ומנסה להשיב על השאלה:"מי אני?"

האמן כיהודי נודד נע בין בבבואותיו המתרבות במסע של כמיהה אל המקום האוטופי, בו, אולי יום אחד, כל הבבואות והזהויות התחברו לדיוקן אחד. אך, בינתיים, נראה שהבלש, המתבונן, החוקר והעוקב אחר הדמויות - הוא זה שהפך לשחקן הראשי. ככל הנראה, הבלש מכין עצמו למפנה דרמתי בחקירה; לפי תמונת המצב כרגע, הדיוקן האבוד עוד עלול להתגלות ברווח (!) שבין העבודות של הסדרה...  

נדודי האמן\בלש בעקבות זהותו החמקמקה מובילים אותנו, ל"דמות באוהל" - עבודה גדולת ממדים, שצבעוניותה נעה על הציר שבין כתום אינטנסיבי ללבן בוהק.  במשטח הציורי מתגלה דמות אורירית, המסומנת על ידי קווי מיתאר זהירים ומכוסה במעטפת שקופה. לרגלי הדמות, על הקרקע  מונח כדור בדולח. הקומפוזיציה יוצרת תחושה של מעשה כשפים: מרחב התמונה הופך לעדות אודות טקס מסתורי. במבט חוזר מתברר שהפעילות של הדמות, נושאת לא רק את הסממנים של טקס רוחני המתרחש בשומקום, אלא מרמזת אולי, על מקום ספציפי ... אי-שם במזרח התיכון?

הדמות המכוסה, בנוף מדברי, מעלה אסוציאציות המתקשרות לאוהל מועד, אוהל צבאי, וגם ליריעת ניילון המשמשת כמגננה מפני נשק כימי. כל ההתרחשות, היא עוד תחנה בדרך במסע לחיפוש אחר הזהות לא רק במישור האישי, אלא גם חיפוש אחר זהות קולקטיבית ואולי אף דמותו של המנהיג.

התיאטרליות בעבודותיו של רונן סימן טוב, המהלכים הטרגי קומיים שבמשחק הזהויות, מובילים להרהורים על השבריריות של החיים, להתבוננות פנימית, לחיפוש אחר נקודת האחיזה החמקמקה ביחסינו אל המציאות המשתנה ללא הרף ולחיפוש אחר התשובות לשאלות : מי אנחנו? מה הוא פרצופנו ומהן השתקפויותיו?

לנה זידל, 2014


 
בפתיחת התערוכות קרדו ואומן כבלש פרטי, 28.8.2014: צילה איש-שלום, סשה אוקון, רונן סימן טוב, יסמין סימן טוב, לנה ועודד זידל.  
 
לתמונות נוספות , פרס על שם שושנה ומרדכי איש שלום - לחץ כאן
 

 

 

נאופוסטיזם? נאוסנט? 2021

מחווה לקסטל 2021

המשוטט 2017

ורחוק מפנינים...2016

האמן כבלש פרטי 2014

קרדו 2014

חצר המפעל 2014

שמי אדמה 2013-15

אזעקת אמת 2013

נטשה מאפריקה 2012

מציאות אחרת 2010

נסיעה טובה 2010

ארבע קירות 2010

 
כל הזכויות שמורות ללנה זידל 2008-2023
עיצוב ובנית אתרים מועלם גלית 


לאתר החדש: https://lenazaidel.com
כל המידות בסנטימטרים, גובה × רוחב
כל צילומי הרפרודוקציות של העבודות של לנה זידל באתר זה,
צולמו על ידי מיכאל עמר, אלה אם כן צוין אחרת